Surf to Fly International Kiteboarding Cup 2018  Poland, Czech Republic, Denmark

O projekcie, idei i celach zawodów

Surf to Fly International Kiteboarding Cup 2018 to międzynarodowy cykl 5 zawodów we wszystkich odmianach kiteboardingu: kitesurfing, snowkiting, landkiting realizowany w 3 krajach: Polska, Czechy, Dania od stycznia do września 2018 roku.

Jest to unikatowy projekt w skali świata ze względu na ideę połączenia rywalizacji w wyścigach po wyznaczonej trasie (konkurencja Racing) oraz w konkursie lotów (Hang time) na niemal każdym możliwym podłożu: woda – kitesurfing (deska twin tip i hydroskrzydło), śnieg – snowkiting (narty lub snowboard), piasek – landkiting (deskorolka lub wózek). Dla wszystkich pięciu zawodów zostanie przeprowadzona wspólna klasyfikacja w obydwóch konkurencjach z podziałem na płeć i kategorie wiekowe: seniorzy, juniorzy (do lat 18) i młodzicy (do lat 15).

Surf to Fly International Kiteboarding Cup 2018 wyróżnia również sposób nagradzania zwycięzców i uczestników: najdroższe nagrody są losowane spośród wszystkich uczestników a nie przyznawane dla zwycięzców, by zachęcić do startu jak najliczniejszą grupę chętnych. Dodatkowo każdy z uczestników dostanie jakiś upominek za udział w zawodach. Do rozlosowania będą m.in. cztery nowe deski SU-2, dwie deski Cabrinha, 3 loty motolotnią oraz czapki, koszulki i inne akcesoria odzieżowe i kiteboardingowe dostarczone przez firmy sponsorujących zawody.

Celem Pucharu jest:

  • popularyzacja i upowszechnianie kiteboardingu, jego dostępności i wszechstronności,
  • wdrażanie nowych trendów w organizacji imprez kiteboardingowych w Polsce i za granicą,
  • wyłonienie najlepszych zawodników ścigających się i oddających najdłużej trwające skoki w zróżnicowanych warunkach i na odmiennym sprzęcie,
  • doskonalenie techniczne i integracja środowiska pasjonatów kiteboardingu,
  • propagowanie zdrowego trybu życia, aktywnego wypoczynku i rekreacji,
  • promowanie regionalnych akwenów i miejsc do uprawiania kiteboardingu oraz miejscowości turystycznych.

Projekt zawodów Surf to Fly International Kiteboarding Cup 2018 jest bardzo znaczącym rozwinięciem i kontynuacją Surf to Fly Cup 2017 – cyklu trzech zawodów w kitesurfingu i snowkitingu, który miał miejsce w Giżycku i Chałupach w ubiegłym roku.

Organizatorem jest szkoła kitesurfingu Surf to Fly (surftofly.com) – jedyna polska szkoła organizująca systematycznie zawody kite&snowkite od 2013 roku i zarazem pierwsza polska szkoła foilboardingu (oferta kursów dostępna jest od marca 2016) we współpracy z International Snowkiting Federation (isnkf.com) – międzynarodową organizacją upowszechniająca i popularyzująca bezpieczne uprawianie snowkitingu oraz innych odmian kiteboardingu, mającą również na celu podnoszenie poziomu sportowego.

W roku 2018 Puchar został rozszerzony o landkiting (poruszanie się z latawcem po ziemi na deskorolce lub wózku) oraz zwiększyliśmy liczbę imprez, w tym organizujemy zawody poza granicami Polski. Poszerzyliśmy też grono współorganizatorów rozpoczynając współpracę z Klubem Sportowy Dobra Marina, który był – co warto przypomnieć – organizatorem Mistrzostw Europy w Kite Racingu w 2014 roku oraz przy którym to klubie powstała pierwsza sportowa sekcja kitesurfingu w Polsce. KS Dobra Marina jest współorganizatorem i gospodarzem kwietniowych zawodów w Szczecinie Surf to Fly Kitefoil Cup 2018. Ponowiliśmy też współpracę z firmą Latawki.pl, która już od kilku lat organizuje wyjazdy landkitingowe na wyspę Romo „Romo Mega Trip”, gdzie ulokowaliśmy wrześniowe zawody landkitingowe.

Jako organizatorów i pasjonatów kiteboardingu, niezmiernie cieszy nas, że realizujemy unikatowy i wszechstronny projekt zawodów dodatkowo w świetnie położonych miejscach, otwarty na wszystkich amatorów poruszania się za pomocą latawców bez jakichkolwiek wyjątków. Cykl zwiera zawody snowkitingowe, które realizujemy w górach w Moldavie – jednym z najlepszych europejskich spotów do uprawiania zimowej odmiany kiteboardingu (pomijając oczywiście europejską mekkę snowkitingu czyli Norwegię). Na miejscu jest kilkanaście kilometrów zróżnicowanej górskiej przestrzeni z ciekawymi miejscami do zwiedzania podczas jazdy na nartach lub snowboardzie z latawcem: przełęczami, ruinami starych domów, opuszczone chaty. Można natrafić na naturalnie ukształtowany halfpipe i przecinkę pomiędzy lasem choinek, którą przy sprzyjającym kierunku wiatru i odpowiedniej dozie odwagi da się poruszać w półwietrze  Nie mniej cieszy nas miejsce zawodów landkitingowych, czyli najszersza plaża Europy na wyspie Romo.

Zadbaliśmy również o różnorodne rozmieszczenie zawodów realizowanych w Polsce, które wskazuje i dowodzi, że kiteboarding można uprawiać niemal wszędzie: jeziora, czyli Mazury i Giżycko (żeglarska stolica Polski) – miejsce zawodów snowkitingowych, Szczecin i Zalew Szczeciński oraz Zatoka Pucka i Chałupy (mekka polskiego kiteboardingu) – miejsca rozgrywania zawodów kitesurfingowych.