Jako organizacja pozarządowa International Snowkiting Federation i szkoła kiteboardingu Surf to Fly (jedyna polska szkołą realizująca systematycznie zawody w kitesurfingu od roku 2013)  jesteśmy po bardzo pracowitym i owocnym roku 2018.

Celem Federacji i szkoły Surf to Fly jest upowszechnianie i popularyzacja bezpiecznego uprawiania wszystkich odmian kiteboardingu w Polsce oraz poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej oraz podnoszenie poziomu sportowego.

Aktualnie jako jedyni w Polsce realizujemy zawody we wszystkich odmianach kiteboardingu i promujemy go jako sport i rekreację całoroczną.

Dziękujemy wszystkim naszym współorganizatorom, partnerom m.in. Ośrodkowi Przygotowań Olimpijskich Cetniewo, zawodnikom, patronom medialnym i sponsorom oraz organizacji wspomagającej KS AZS AWFiS Gdańsk za efektywną współpracę.

W roku 2018 zorganizowaliśmy z sukcesem dwa duże projekty zawodów.

  1. Amatorski Puchar Polski Snowkite 2018  „Surf to Fly Snowkite Tour 2018” (pierwszy w historii Puchar Polski Snowkite w wyścigach – konkurencja Raacing).

 

2. Surf to Fly International Kiteboarding Cup 2018 – cykl pięciu zawodów ostatecznie zrealizowany w dwóch krajach (zawody w Czechach ze względu na słabe warunki wiatrowe zostały przeniesione do Polski) we wszystkich odmianach kiteboardingu (pierwszy tego typu cykl zawodów na świecie promujący kiteboarding jako sport i rekreację całoroczną).

Surf to Fly international Cup 2018
Surf to Fly international Cup 2018 – film podsumowujący

Frekwencja we wszystkich zawodach wyniosła aż 53 mężczyzn i 13 kobiet.

Zorganizowaliśmy pierwsze w Polsce testy hydroskrzydeł  (konstrukcja]e desek, które są wykorzystywanie w olimpijskim kiteboardingu) podczas zawodów Surf to Fly Summer Cup 2018.  Swoje konstrukcje zaprezentowały firmy: Nobile, SU-2, Cabrinha, CR:X, Shinworld oraz prywatni konstruktorzy: Grzegorz Pitek z Krakowa i Mariusz Sosnowicz z Giżycka.

Zorganizowaliśmy jako pierwsi w Polsce 2 transmisje zawodów (Surf to Fly Kitefoil Cup 2018 i Surf to Fly Summer Cup 2018) na żywo z komentarzem sportowym do publicznych mediów: m.in. na profil fb Polskiego Radia Czwórka. 

Transmisje zostały zrealizowane z trzech kamer w tym z drona. Warto zaznaczyć, że środki na transmisję w głównej mierze zostały zebrane w ramach zbiórki zorganizowanej w internecie i od naszych sponsorów. Szczególnie dziękujemy dla Piotra Greli (Piotr Grela Tradercom Investments), który w znacznej mierze wsparł pierwszą transmisję zawodów oraz Polskiemu Związkowi Kiteboardingu, który wspomógł sfinansowanie drugiej transmisji zawodów. Pozostałe koszty ponieśli organizatorzy.

Zawody oraz sam sport promowaliśmy i popularyzowaliśmy na skalę Trójmiejską i ogólnopolską a nawet poza granicę kraju poprzez następujące działania:

  • realizację wywiadów dla Polskiego Radia Czwórka (m.in. z Oliwią Hłobuczek – uczestniczką zawodów Surf to Fly Kitefoil Cup 2018 oraz jedyną polską reprezentantką w kitesurfingu na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Buenos Aires w roku 2018, Darkiem Ziomkiem – m.in. Mistrzem Polski Twin Tip Racing 2017, Przemysławem Sokołowskim, Angelą Kozik, Erykiem Klisiem).
  • realizację wywiadów z uczestnikami zawodów w trakcie transmisji na żywo zawodów Surf to Fly Kitefoil Cup 2018: m.in. z Filipem Nawojem, Jakubem Figurą, Grzegorzem Pitkiem, Mateuszem Żarkowskim.
  • wywiad dyrektora zawodów Grzegorza Kucieńskiego o pasji do sportów wietrzono-wodnych i o zawodach dla Polskiego Radia Czwórka oraz Dla Radia Gdańsk o zawodach i wejściu Kiteboardingu do programu igrzysk olimpijskich w Paryżu w roku 2024.
  • Zorganizowanie wywiadu w studio Polskiego Radia Czwórka dla Łukasza Końskiego (wieloletniego zawodnika i propagatora m.in.  kiteboardingu) i Marcina Wolskiego (instruktora szkoły Surf to Fly) w celu promocji zawodów i sportu dzięki życzliwości i współpracy redaktora sportowego Dariusza Matyi.
  • pisanie artykułów i relacji z zawodów do ogólnopolskich magazynów żeglarskich Żagle, Jachting, Trójmiejskiego W Ślizgu, czasopisma Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku Panoramy AWFiS Gdańsk i portalu żeglarski.info.pl.
  • realizacja 7 profesjonalnych filmików z zawodów promujących zawody i sport.

Dla wielu nieznany sport z tak wielkim genialnym potencjałem jak snowkiting (zimowa odmiana kiteboardingu) był promowany dzięki współpracy z Polskim Radiem Czwórka na skalę ogólnopolską i zagraniczną obok takich dyscyplin jak łyżwiarstwo czy skoki narciarskie i imprez sportowych rangi Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich:

Finał zorganizowanego przez nas Pucharu Polski Snowkite 2018 relacjonowała telewizja TVN 24

Działania dodatkowe

Poza organizacją zawodów, promocją i popularyzacją dyscypliny interweniowaliśmy w Polskim Związku Żeglarskim w sprawie cofnięcia finansowania Związku wpisowego na Mistrzostwa Świata w foilboardingu dla Maksa Żakowskiego – kilkukrotnego Mistrza Polski w foilboardingu oraz 11. zawodnika Mistrzostw Europy w roku 2018.

 

Wspieraliśmy również protest Dariusza Ziomka przeciwko łamaniu regulaminu podczas rozgrywania Mistrzostw Polski w kiteboardingu (puszczanie wyścigów w konkurencji Twin Tip Racing poniżej limitów wiatrowych). Pod protestem podpisało się blisko 20 zawodników. Dodatkowo nagłaśnialiśmy sprawę na fb zawodów.

 

W sierpniu 2018 roku złożyliśmy do Polskiego Związku Kiteboardingu 10 tematów do przepracowania przez Komisję Sportu:

1.) Doprecyzowane limity wiatrowe dla zawodów Pucharu i Mistrzostw Polski 2019, w tym zawodów dla amatorów (być może też Pucharu i MP) w tym 2 pomiary na łodziach: komisja sędziowska i łódka przy górnej boi lub przy dolnej (w przypadku trasy z wiatrem) z możliwością śledzenia wiatru na brzegu na żywo przez cały czas trwania zawodów. Dzięki temu nie będzie zbędnych kontrowersji psujących atmosferę zawodów i możliwości naginania (lub łamania regulaminu).
 2.) Oddzielne klasyfikacje dla latawców pompowanych i komorowych w TT:R), w MP 2018 w TT:R już większość startuje na latawcach komorowych (w tym zawodnicy startujący w Formule Kite). Bez oddzielenia klasyfikacji zawodnicy/amatorzy na latawcach pompowanych przestaną się ścigać: feed back z tych zawodów i ze śniegu z Pucharu Polski Snowkite w wyścigach, który po raz pierwszy w Polsce zorganizowaliśmy z sukcesem organizacyjnym i medialnym bez wsparcia PZŻ i PZKite) whttp://surftoflycup.com/amatorski-puchar-polski/.
3.) Dookreślenie strategicznej roli TT:R: przygotowawcza klasa/ oddzielna klasa a może, co zaproponował  bardzo sensownie Tomek Niebrzydki na jednym ze spotkań na zawodach: TT Slalom i TT:R.
4.) Formuła rozgrywania zawodów MP: dalej z ryzykiem na sztywny termin czy widełki czasowe i prognoza, co z sukcesem robimy w ramach Surf to Fly International Kiteboarding Cup 2018.
5.) Rozwój Snowkite’a jako zimowej alternatywy dla treningów dla zawodników i fantastycznej odmiany kitesurfingu dla amatorów w okresie zimowym.
 6.) Rozwój i promocja landkitingu.
7.) Efektywność rozgrywania konkurencji: do analizy przykład z Pucharu Niemiec w kiteboardingu.
 8.) Hang time/big air na zawodach PP i MP.
9.) Program treningowy dla dzieci i młodzieży w kiteboardingu.
 10.) Promocja medialna dyscypliny: promocja zawodów w Eurosporcie w 2019 r i live streeming z kilku kamer z komentarzem sportowym oraz pozyskiwanie dodatkowych sponsorów dla zawodników i nowych powstających klubów m.in. Krynica Morska, Gdańsk.

Dyrektor zawodów Grzegorz Kucieński został jednym z dwóch ekspertów opiniujących z ramienia Polskiej Izby Firm Szkoleniowych na zlecenie Instytutu Badań Edukacyjnych 2 kwalifikacje zgłoszone do Ministerstwa Sportu i Turystyki przez Polski Związek Kiteboardingu z prośbą o włączenie do Polskiej Ramy Kwalifikacji:

– planowanie i prowadzenie zajęć z kiteboardingu w ramach cyklu szkoleniowego,
– zarządzanie procesem dydaktyczno-szkoleniowym w kiteboardingu.

 

Forma organizacji zawodów i wyzwania

Często realizujemy zawody na prognozę, by mogły odbywać się z korzyścią dla zawodników w możliwie najbardziej optymalnych warunkach pogodowych, co z kolei generuje trudności promocyjne i wyzwania organizacyjne, którym dzielnie stawiamy czoła. Czasem potrzebujemy zmienić lokalizację zawodów albo przenieść kolejność rozgrywanych eventów (tak jak miało to miejsce z Pucharem Polski Snowkite 2018 a czasem nie uda się zorganizować zawodów w wyznaczonym terminie jak miało miejsce z zawodami Surf to Fly Orava Snowkite Cup 2019. Mimo tych trudów z pasją konsekwentnie realizujemy określone cele promując sporty latawcowe, którymi się zajmujemy z wiarą w drzemiący w nim potężny potencjał, w tym medialny ! 🙂

 

W nowym roku 2019 realizujemy kolejne 2 projekty zawodów będące kontynuacją i rozwinięciem zawodów realizowanych w roku 2018:

  • Surf to Fly International Kiteboarding Cup 2019,
  • Międzynarodowy Puchar Polski Snowkite 2019.

 

Inauguracja tegorocznych zawodów odbędzie się na prognozę w najbliższy możliwy weekend w styczniu zawodami Surf to Fly Gdańsk Snowkite Challenge 2019, po tym jak z powodu zbyt słabych warunków wiatrowych w okresie 28-31.12.2018 nie udało nam się nam rozegrać zawodów Surf to Fly Orava Snowkite Cup 2019. Mimo to zamieszczamy filmik promujący snowkiting górski ze Słowacji przy Orawskim Weselu, gdzie jeszcze kilku osobom udało się trzymać w powietrzu latawiec i poruszać wykorzystując narty lub snowboard.

 

Surf to Fly Orava Snowkite Cup 2019 – zbyt słaby wiatr. Inauguracja Pucharu w Gdańsku ! 🙂

Dziś wiatr nas nie rozpieszczał jako organizatorów zawodów (pomimo tego, że miało wiać najwięcej wg prognoz w okresie 28-31.12.2018), zmieniliśmy spot przy Orawskim Weselu na drugi położony nieco wyżej (bliżej wsi), gdzie przyjechało więcej osób polatać rekreacyjnie i na szkolenia, część zainteresowana zawodami. Trasę rozstawiliśmy a wiaterek nie pozwalał już na jazdę nawet na 15sto metrowych latawcach pompowanych. Zawody Surf to Fly Orava Snowkite Cup 2019 pozostają nierozegrane, ale pozostaje jeszcze i tak aż 9 zawodów w trzech krajach i bardzo dobra wiadomość dla kitesurferów z Trójmiasta i nie tylko. Inaugurację Surf to Fly International Kiteboarding Cup 2019 przenosimy na najbliższe zawody snowkite do Gdańska Surf to Fly Gdańsk Snowkite Challenge 2019. Nagrody z zawodów na Słowacji również przechodzą do puli nagród w Gdańsku :). Jeśli warunki dopiszą, zawody zostaną rozegrane już w terminie 5-6.01.2019 (decyzja o ostatecznym terminie dwa dni wcześniej, termin rezerwowy 12-13.01.2019). Zapraszamy do licznego udziału, rywalizacji i wspólnej zabawy ! 🙂 Do wygrania m.in. aż dwa loty motolotnią od Motolotnie Mazury.

Gepostet von Surf to Fly International Kiteboarding Cup 2019 am Sonntag, 30. Dezember 2018

 

Zapraszamy do licznego udziału zawodników i pasjonatów kiteboardingu, a media oraz sponsorów do współpracy przy realizowanych przez nas celach: upowszechnianiu i popularyzacji bezpiecznego uprawiania wszystkich odmian kiteboardingu w Polsce oraz poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej oraz podnoszeniu poziomu sportowego.

International Snowkiting Federation i Surf to Fly – podsumowanie działań w 2018 roku