Surf to Fly Kitefoil Cup 2018 rozegrane na jeziorze Miedwie w dniach 7-8 kwietnia

Oficjalny film z zawodów:

Regatowy sezon kitesurfingowy 2018 w Polsce rozpoczęty! Słońce, temperatura nawet do 20 stopni i wymagające nierówne śródlądowe warunki wiatrowe w dniach 7-8 kwietnia przywitały czternastu pasjonatów kiteboardingu z całej Polski nad jeziorem Miedwie w okolicach Szczecina, w tym dwie kobiety. Zawody honorowym patronatem objął Polski Związek Żeglarski.

Zawodnikom zmotywowanych olbrzymią pasją do wiatru i wody nie przeszkodziła odległość nawet kilkuset kilometrów, którą część z nich potrzebowała przejechać na event np. z Krakowa, Bielska Białej, Wrocławia, Mazur czy Gdyni jak i kliku stopniowa temperatura wody. Wszystko to by wziąć udział w trzecim przystanku międzynarodowego cyklu zawodów Surf to Fly International Kiteboarding Cup 2018 łączącego we wspólnej klasyfikacji rywalizację we wszystkich odmianach kiteboardingu: snowkiting, kitesurfing, landkiting. Brawo dla nich!

Gospodarzem i współorganizatorem zawodów był Klub Sportowy Dobra Marina w Szczecinie – organizator m.in. Mistrzostw Europy Kiterace w roku 2014 oraz klub w którym w roku 2012 powstała pierwsza Polska sekcja sportowa w kitesurfingu. Organizatorem jest szkoła kitesurfingu Surf to Fly (surftofly.com) we współpracy z International Snowkting Federation. Szkoła jako jedyna w Polsce systematycznie od roku 2013 organizuje zawody w kitesurfingu i snowkitingu (zimowa odmiana kitesurfingu) a w roku 2018 była pomysłodawcą i organizatorem zakończonego sukcesem pierwszego w historii Amatorskiego Puchar Polski Snowkite w wyścigach w którego skład weszły trzy zawody. Więcej szczegółów na stronie: surftoflycup.com/amatorski-puchar-polski/.

Amatorski Puchar Polski

Zawody Surf to Fly Kitefoil Cup 2018 ze względu na kierunek wiatru rozegrano nad jeziorem Miedwie w Morzyczynie. Bazą eventu była plaża w Zieleniewie dzięki życzliwości wójta gminy Kobylanki, pana Mirosława Przysiwka. Odbyły się wszystkie zaplanowane trzy konkurencje. W sobotę 7.04. miały miejsce trzy wyścigi Twin Tip Racing na trasie na wiatr i z wiatrem oraz Hang Time – widowiskowy konkurs skoków. W niedzielę 8.04. przy słabnącym wietrze rozegrano czwarty wyścig Twin Tip Racing na trasie rozstawionej w półwietrze. Czytelna trasa ułatwiła śledzenie rywalizacji widzom w internecie. Surf to Fly Kitefoil Cup 2018 to pierwsze w historii zawody w kitesurfingu zorganizowane w Polsce z relacją na żywo połączono z komentarze sportowym.

Zawody były transmitowane między innymi na profil facebookowy Polskiego Radia Czwórka (ponad 160 000 polubień) – jednego z patronów medialnych eventu. Jest to kolejny znaczący krok, który wykonuje szkoła kitesurfingu Surf to Fly na drodze popularyzacji dyscypliny oraz rywalizacji sportowej wśród szerszego grona odbiorców. Działalność szkoły jest odpowiedzią na główny problem żeglarstwa , o którym niedawno mówił prezes Polskiego Związku Żeglarstwa, dr Tomasz Chamera na łamach magazynu W Ślizgu widząc potrzebę „stworzenia elementu widowiskowości i sposób prezentacji naszego sportu.”

W trakcie zawodów organizatorzy i uczestnicy przed kamerami dzielili się z widzami transmisji swoją pasją do kitesurfingu – surfowania i żeglowania na desce z latawcem – najnowszej i najbardziej widowiskowej dyscypliny żeglarstwa oraz przybliżali charakterystykę sportu jak również rozwiązania techniczne w wykorzystywanym sprzęcie. Prezentowano także i omawiano klasę kitefoil, która ma największe szanse na debiut w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w roku 2024. W tej konkurencji rozegrano dwa wyścigi na wiatr i wiatrem przy słabszym wietrze w drugim dniu zawodów. Jest to najnowsza klasa kitesurfingu, która rozwija się w Polsce od kilku lat i stopniowo rośnie w popularność. Jest niezwykle widowiskowa: zawodnicy żeglują , choć używa się też określenia „lewitują” kilkadziesiąt centymetrów nad wodą. Konstrukcje te pływają dzięki zmniejszonemu oporowi przy słabszym wietrze w porównaniu do pozostałych desek wykorzystywanych do kitesurfingu oraz są w stanie płynąć bardzo ostro na wiatr. Na zawodach w konkurencji kitefoil wzięło udział trzech uczestników żeglujących nad wodą na różnych konstrukcjach hydro-skrzydeł. Wygrał Grzegorz Pitek z Krakowa, który wystartował na sprzęcie wyprodukowanym samodzielnie. Gratulujemy wyniku i ambitnego twórczego konstruktorskiego podejścia. Drugi był Mateusz Żarkowski startując na desce Cabrinha Double Agent a trzeci Jakub Figura żeglujący na desce od firmy Nobile.

Na zawodach miał również pojawić się kolejny samodzielny konstruktor hydroskrzydeł pochodzący z Giżycka, Mariusz Sosnowicz, który planował zaprezentować swój sprzęt i udostępnić do testów na evencie. Niestety względy rodzinne uniemożliwiły mu przyjazd w terminie rozgrywania zawodów.

Wśród uczestników nie zabrakło amatorów jak i utalentowanych juniorów – aktualnych oraz byłych członków kadry narodowej w kitesurfingu jak Filip Nawój i Oliwia Hłobuczek z szansami na bardzo wysokie wyniki w najbliższych latach w regatach kitesurfingowych rangi międzynarodowej zakładając kontynuację przez nich systematycznego i solidnego treningu. Uczą się od jednych z najlepszych trenerów oraz najbardziej utytułowanych polskich zawodników w kitesurfingu jak Tomasz Janiak czy Łukasz Ceran. Są oni w stanie przekazać młodym zawodnikom doświadczenie i wskazówki techniczne, taktyczne które sami nabywali przez lata trenując i zajmując najwyższe lokaty w zawodach rangi Pucharu i Mistrzostw Polski jak również wysokie miejsca w zawodach rangi międzynarodowej, w tym Mistrzostw Europy i świata oraz szkoląc innych zawodników. Przypomnijmy: Tomasz Janiak zdobył np. w swojej kategorii wiekowej mistrzostwo Europy w roku 2014 i wicemistrzostwo świata w roku 2013 w konkurencji kiterace.

W zawodach wziął udział również Mistrz Polski w kitesurfingu w konkurencji Twin Tip Racing z ubiegłego roku Dariusz Ziomek wygrywając wyścigi na Twin Tipach. W tej konkurencji drugi był Filip Nawój a trzeci Mateusz Żarkowski. W klasyfikacji kobiet w konkurencji Twin Tip Racing wygrała Oliwia Hłobubczek a drugie miejsce zajęła Angelika Kozik. Dla dziewczyn należy się duże uznanie za wolę walki i odwagę do żeglowania w wymagających warunkach w bardzo chłodnej wodzie.

Konkurs skoków, czyli Hang Time wygrał również Dariusz Ziomek ale z niewielką przewagą szybując w powietrzu 5,6 sekundy tuż przed Mateuszem Żarkowskim, który fruwał 5,3 sekundy. Trzecie miejsce podium w tej konkurencji zajął Filip Nawój oddając skok trwający 4,5 s.

Zawodom Surf to Fly Kitefoil Cup 2018 towarzyszyły również testy sprzętu firm Ozone  i Cabrinha.

Spośród wszystkich zawodników rozlosowano aż trzy nowe deski: dwie firmy SU-2  i jedną Cabrinha. Szczęście w losowaniu uśmiechnęło się do Szymona Szturo, Mateusza Żarkowskiego oraz Piotra Żukowskiego. Dodatkowo czwartą deskę od firmy Ozone wygrał zwycięzca konkurencji Racing, Dariusz Ziomek. Trapez od firmy Ozone otrzymała pierwsza kobieta zawodów Oliwia Hłoubczek. Ponadto wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni czapkami i koszulkami od firm Loman, SU-2, Ozone i 24Surf.pl.

Dziękujemy bardzo sponsorom zawodów: firmie Loman, SU-2 Kiteboards, Ozone Polska, Cabrinha Kiteboarding, Sklep 24Surf.pl i Flysurfer oraz sponsorom relacji na żywo zawodów: firmie Piotr Grela – Tradercom Investments, Loman, ALOHA, Scandal Travel  i prywatnym sponsorom: Arturowi Baczyńskiemu, Ewie Kowalskiej – Paćko, Jakubowi Wątorowskiemu, Krzysztofowi Matejko, Katarzynie Biłkce-Kalafus i Arkadiuszowi Paliniewiczowi.

Relacja z zawodów w Przeglądzie Sportowym w Polskim Radio Czwórka oraz kilka wywiadów z uczestnikami: Polskie Radio Czwórka o zawodach Surf to Fly Kitefoil Cup 2018

Zapraszamy do kontaktu wszelkie firmy i organizacje chcące podjąć z nami strategiczną współpracę:

– przy nowym kitesurfingowym klubie sportowym w Gdańsku, który planujemy otworzyć 1’ego września bieżącego roku,

– przy tworzeniu, rozwijaniu i promowaniu rywalizacji sportowej w kiteboardingu wśród dzieci i młodzieży,

– promocji i przybliżaniu rywalizacji sportowej oraz rekreacyjnego uprawiania kitesboardingu w mediach,

– promocji dyscypliny w mediach i wykorzystywaniu w reklamie.

 

Kontakt:

Grzegorz Kucieński
Dyrektor zawodów
tel. 663034820

 

Film z zawodów Surf to Fly Kitefoil Cup 2018 od Piotra Kamrowskiego:

Nagrania z relacji na żywo z zwodów emitowanych na profilu facebookowym Polskiego Radia Czwórka: 

sobota 7.08.2018

PIerwsza seria zawodów Surf to Fly Kitefoil Cup

Опубліковано Surf to Fly International Kiteboarding Cup 2018 7 квітня 2018 р.

Druga transmisja z Surf to Fly Kitefoil Cup

Опубліковано Surf to Fly International Kiteboarding Cup 2018 7 квітня 2018 р.

Niedziela 9.04.2018

Drugi dzień Surf to Fly Kitefoil Cup

Опубліковано Surf to Fly International Kiteboarding Cup 2018 8 квітня 2018 р.

Surf to Fly Kitefoil Cup 2018 rozegrane !